
Oktane – det store bildet
Årets Oktane dreide seg om to hovedtemaer: Identity is Security og It’s Possible. Jeg kommer tilbake til sistnevnte senere, men "Identity is Security" har så mange aspekter at det fortjener å bli utforsket først.
Interoperability Profile for Secure Identity in the Enterprise (IPSIE)
Alle som har jobbet med integrasjoner i komplekse organisasjoner, vet hvor utfordrende det kan være å sikre og koble sammen ulike systemer. Okta adresserer dette ved å lede utviklingen av IPSIE-standarden – en omfattende og enhetlig standard for administrasjon av identitetssikkerhet. Den inkluderer SSO, livssyklusadministrasjon, tilgangskontroll og hendelser etter autentisering.
Jeg ser kun fordeler for både kunder og leverandører ved å adoptere IPSIE allerede nå. Ved å implementere denne standarden kan de forenkle integrasjoner samtidig som sikkerheten og effektiviteten økes. Det er en vinn-vinn situasjon, og jeg vil definitivt ta dette opp i fremtidige diskusjoner med organisasjonene jeg jobber med.
Pre-Auth, During Auth, Post-Auth
Et annet viktig punkt ved Oktane24 var Okta sitt økende fokus på å utvide forståelsen for når identitetssikkerhet faktisk skjer. Mange forbinder det bare med innloggingsprosessen, men den tankegangen er både utdatert og begrensende.
Vi må i stedet vurdere sikkerhet allerede lenge før brukerne kommer nær en autentiseringsprosess, og fortsette å tenke på det gjennom hele deres interaksjon med systemene. Med Okta's Identity Security Posture Management (ISPM) kan vi nå identifisere og redusere risikoer allerede før brukerne logger inn, og fortsette å beskytte deres aktiviteter etter innlogging.
Dette skjer ved hjelp av integrasjoner med sikkerhetstjenester som deler risikosignaler og overvåker aktiviteter, slik at Okta kan begrense brukertilgang eller logge dem ut fra både Okta og tilknyttede tjenester ved hjelp av Universal Logout. Hele prosessen styres av workflows som nøyaktig håndterer sikkerhetshendelser basert på organisasjonens behov.
Bring Your Own Identity Verification (BYOIV)
En av demoene vi så under Oktane handlet om onboarding av nye brukere – en kjerneprosess for enhver organisasjon. Okta tar dette til neste nivå ved å integrere med Identity Proofing-tjenester, som gjør det mulig for organisasjoner å verifisere at personen som aktiverer kontoen faktisk er den riktige. Dessuten ved å kutte ut behovet for å sette opp passord og heller bruke Okta Verify eller FastPass, blir det mye enklere og tryggere å komme i gang, spesielt for de som jobber hjemmefra. Ja takk!
Sikre SaaS-servicekontoer
Servicekontoer kan lett bli en oversett risiko innen identitetssikkerhet, spesielt hvis de ikke håndteres på riktig måte. Okta har som mål å utvide identitetsstyringsfunksjonene sine til også å inkludere disse kontoene, slik at alle identiteter – også de som ikke er koblet til enkeltpersoner – administreres og sikres. Jeg ser frem til å lære mer om dette, da mange av våre kunder allerede står overfor disse utfordringene.
Customer Identity Cloud – Hva er nytt?
Customer Identity Cloud (CIC) utvikler seg med nye funksjoner som Auth for Gen AI, som gjør det mulig for AI-agenter å få sikker tilgang til tjenester på vegne av brukerne. Dette skjer på en fullstendig sikker og fleksibel måte, hvor brukergodkjenning og verifisering kan legges til etter behov.
Jeg tror at en funksjon som vil bli spesielt godt mottatt blant CIC-kunder som retter seg mot B2B-segmentet, er muligheten for å selv konfigurere både SSO og livssyklusadministrasjon. Dette forbedrer både sikkerhet og effektivitet, og lar organisasjoner integrere sin egen IAM-teknologi i miljøer basert på CIC. Det vil uten tvil resultere i økt sikkerhet, mer effektive prosesser og bedre brukervennlighet.
En annen spennende funksjon jeg vil trekke frem er at CIC nå tilbyr tilpasningsmuligheter for Forms, slik at organisasjoner kan tilpasse flows til spesifikke situasjoner og brukertyper. De inkorporerer profilering, sikkerhet og integrasjoner med eksterne tjenester gjennom hele prosessen. Det åpner virkelig opp for noen sterke muligheter.
“It’s Possible!”
La meg nå ta en titt på Oktanes andre tema: "It's Possible!". Dette ble flott vist frem av to gjestetalere som var ganske forskjellige, men hver på sin unike måte, utrolig inspirerende.
Den første gjestetaleren var Alex Honnold, den berømte klatreren som er kjent for sine fantastiske frisolo-bestigninger av klippevegger. Det kan høres rart ut å beskrive en mann som klatrer på høye fjellvegger for "jordnær", men det er akkurat det han var. Hans måte å takle utfordringer på, enten det er i livet, karrieren eller veldedighetsarbeidet hans, var utrolig lett å relatere seg til og veldig inspirerende.
Den andre taleren var ingen ringere enn Michael J. Fox, som med sin humor ga oss alle noe å leve etter. Da han ble spurt om hans identitet endret seg etter Parkinson-diagnosen, svarte han enkelt: "Nei, jeg var fortsatt Michael J. Fox, bare med Parkinson." Man tar tak i livets utfordringer, setter pris på alt det fine, og sørger for at både man selv og de rundt får seg en god latter.
Oktas “Partner First” strategi
Med Oktane tilbake i Las Vegas, hvor jeg deltok for første gang i 2018, reflekterer jeg over hvordan ting har endret seg for en Okta-partner som oss. Den gang var rollen som Service Delivery Partner litt uklar, spesielt utenfor EMEA.
I dag har Okta bygget et omfattende rammeverk som gjør partnerskapet bedre enn noensinne. Jeg er veldig glad for å se denne utviklingen, og jeg ser frem til å følge hvordan Okta’s “Partner First” strategi vil bli enda mer integrert fremover.
Under dagene på Oktane og i møtene med Okta-teamet, ble det tydelig at de virkelig lever opp til sine løfter. Alle Okta-folkene jeg møtte, var utrolig ivrige etter å snakke og hjelpe til, og de delte verdifulle innsikter og tilbakemeldinger som virkelig viste hvor engasjerte de er i å støtte partnere som oss. Det er klart at vårt partnerskap handler om mye mer enn bare dette, men det sier virkelig noe flott om hva slags partner Okta ønsker å være. Det er herlig å kunne gi den anerkjennelsen!
Hvor tar vi veien herfra?
Mens jeg sitter på flyet tilbake til Europa, prøver jeg fortsatt å fordøye all informasjonen fra uken. Utover de konkrete nyhetene er det noen spørsmål jeg reflekterer over:
Hvordan kan vi i Cloudworks få tak i alle de spennende, nye oppdateringene så raskt som mulig? Det er jo vårt ansvar å sørge for at kundene våre får mest mulig ut av Okta, og det er ingen tvil om at mye av det som kommer, vil være utrolig verdifullt for dem!
Hvor raskt vil alle disse utviklingene bli implementert, og hvor raskt vil våre EMEA-kunder få tilgang til funksjonene de ser mest frem til? Jeg elsker å se "worldwide availability" på Okta-presentasjonene, og jeg håper virkelig å se det ofte i året som kommer!
Og ikke minst, hvordan kan jeg sikre at jeg blir med på teamet som drar til Oktane25 neste år? Det er en fantastisk begivenhet, fylt med flotte sesjoner, nettverksmuligheter og morsomme after-parties — det var virkelig en uforglemmelig opplevelse!
Avslutningsvis...
En stor takk til alle som var involvert i å organisere og gjennomføre dette arrangementet! Jeg kan bare forestille meg hvor mye planlegging og logistikk som ligger bak, og jeg vet at dere allerede jobber hardt for å sikre at neste års Oktane blir like vellykket som dette.
Hvis noe av det jeg har nevnt her gjør deg nysgjerrig, eller hvis du lurer på hvordan nyhetene fra Oktane kan påvirke din organisasjon, ikke nøl med å kontakte oss. Vi står klare til å svare på dine spørsmål!

Las Vegas, Nevada

Ved inngangen til Oktane24

Fugleperspektiv av den nye IPSIE-standarden

Arne i mengden

Flyktninghjelpen, en av kundene våre, var med som nøkkeltaler

Max tar en selfie på et av de mest ikoniske stedene i Las Vegas, The Strip

Max og Eric foran Sphere

Administrerende direktør Todd McKinnon leverer en av keynotes på Oktane

Byen midt i ørkenen

Arne till Oktane24 Customer Celebration Party

Arne og Eric foran det berømte Bellagio Resort & Casino

Okta presenterte sin nye versjon av identitetsverifisering